Wyniki

Znaleziono 6 wyników wyszukiwania hasła: ubezpieczenia

Andrzej Czyżewski, Ryszard Kata, Anna Matuszczak (2019/1, Artykuły, s. 45)

Wpływ krajowych i unijnych wydatków budżetowych na alokację czynników produkcji w polskim rolnictwie

Wydatki budżetowe są głównym instrumentem realizacji funkcji alokacyjnej finansów publicznych w odniesieniu do rolnictwa i rozwoju wsi, gdyż oddziałują na zasoby rolnictwa i procesy społeczno-gospodarcze zachodzące na wsi. Celem artykułu było określenie wpływu wydatków budżetowych na alokację czynników produkcji, tj. ziemi, pracy i kapitału w polskim rolnictwie w latach 1995–2016. W (...)


Christoph Sowada (2016/4, Miscellanea, s. 567)

Składka zdrowotna jako procent dochodu a solidaryzm: założenia i doświadczenia

W modelu ochrony zdrowia obowiązującym w Polsce i w Niemczech składka zdrowotna naliczana jako procent od dochodu osoby ubezpieczeniowej (payroll tax) jest uznawana za podstawowe narzędzie realizacji zasady solidaryzmu społecznego w tej dziedzinie. W praktyce jednak wykorzystanie tego instrumentu nie gwarantuje ani równego dostępu wszystkich obywateli do świadczeń publicznej służby zdrowia (...)


Grzegorz Strupczewski, Michał Thlon (2015/6, Artykuły, s. 804)

Retencja ryzyka a ubezpieczenie: analiza zachowań polskich przedsiębiorstw

W artykule opisano wyniki badań empirycznych dotyczących identyfi kacji czynników skłaniających przedsiębiorstwa do zatrzymania ryzyka straty jako techniki zarządzania ryzykiem alternatywnej wobec ubezpieczenia. Empiryczna analiza uwarunkowań wyboru pomiędzy ubezpieczeniem a retencją ryzyka objęła szeroką, reprezentatywną próbę przedsiębiorstw z różnych branż, mających do czynienia z (...)


Justyna Witkowska, Aušrinė Lakštutienė (2015/3, Miscellanea, s. 369)

Rynek ubezpieczeniowy w Polsce i na Litwie – analiza porównawcza

W artykule przedstawiono porównawczą analizę rozwoju rynku ubezpieczeniowego w Polsce i na Litwie w okresie 2001–2011. Analiza uwzględnia najważniejsze wskaźniki charakteryzujące rynek ubezpieczeniowy, takie jak: liczba ubezpieczycieli, liczba zawartych polis i ich ceny, suma płaconych składek ubezpieczeniowych, suma wypłacanych odszkodowań i świadczeń itp., oraz różne wskaźniki względne. W (...)


Andrzej Grzebieniak (2011/1, Miscellanea, s. 73)

Reasekuracja w ubezpieczeniach na życie w Polsce w latach 1991–2009


Michał Majsterek, Aleksander Welfe (2010/5, Artykuły, s. 677)

Długookresowe związki płacowo-cenowe i rola systemu podatkowego

Na decyzje przedsiębiorców dotyczące zatrudnienia oddziałują całkowite koszty pracy, zaś decyzje dotyczące podjęcia pracy są podejmowane na podstawie analizy płac netto. Właściwy opis tych procesów wymaga zatem uwzględnienia podatków pośrednich, bezpośrednich oraz składek na ubezpieczenia społeczne. Ma to kluczowe znaczenie w przypadku próby konstrukcji modelu sprzężenia płacowo–cenowego (...)




....